Świadczenie pomocy społecznej

Świadczenie pomocy społecznej

Dla kogo i kiedy przysługuje pomoc społeczna?

W dobie epidemii koronawirusa szczególnie aktualny wydaje się być temat związany ze świadczeniami pomocy społecznej. Kryzys związany z utratą pracy, zmniejszeniem pensji lub chorobą może powodować, że będziemy potrzebować dodatkowego wsparcia finansowego. W takiej sytuacji prawo przewiduje różnego rodzaju zasiłki które wypłacane są przez gminne lub miejskie ośrodki pomocy społecznej a także powiatowe centra pomocy rodzinie. Osoba ubiegająca się o zasiłek stały, okresowy lub celowy musi spełniać określone kryterium dochodowe. Wynosi ono w 2020 r. 701 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 528 zł na osobę w przypadku rodzin. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest nieprzekroczenie tego dochodu zaś wszystko jest weryfikowane przez pracownika pomocy społecznej, który ma na celu ustalenie, czy dana osoba faktycznie potrzebuje pomocy finansowej.

Czytaj dalej

Mediacja w świetle ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej

Mediacja w świetle ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej

Warunki podjęcia i skorzystania z mediacji.

Ustawia z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej przewiduje możliwość skorzystania z nieodpłatnej mediacji.

Taka nieodpłatna mediacja obejmuje:

  1. poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
  2. przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
  3. przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
  4. przeprowadzenie mediacji;
  5. udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.

Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.

Nieodpłatna mediacja może być prowadzona pomiędzy stronami dążącymi do polubownego rozwiązania sporu. Stroną inicjującą przeprowadzenie nieodpłatnej mediacji może być wyłącznie osoba uprawniona. Nieodpłatną mediację prowadzi mediator.

Mediatorem może być osoba wpisana na listę stałych mediatorów prowadzoną przez prezesa sądu okręgowego, lub wpisana na listę mediatorów prowadzoną przez organizację pozarządową lub uczelnię, o której informacje przekazano prezesowi sądu okręgowego.

Nieodpłatnej mediacji, w zakresie jej faktycznego przeprowadzenia, nie może prowadzić osoba, która w sprawie którejkolwiek ze stron uprzednio świadczyła pomoc prawną lub poradnictwo obywatelskie, była świadkiem, wydawała opinię, sporządzała wywiad środowiskowy lub prowadziła terapię, a także osoba, co do której zachodzi okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jej bezstronności.

W takim przypadku mediator odmawia przeprowadzenia nieodpłatnej mediacji, informując osobę uprawnioną o możliwości skorzystania z nieodpłatnej mediacji prowadzonej przez innego mediatora w tym samym punkcie lub innych punktach, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

Zakaz ten nie dotyczy udzielania pomocy, w zakresie poinformowania osoby uprawnionej o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających.

Nieodpłatną mediację może w pewnych przypadkach również prowadzić osoba udzielająca nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadcząca nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

Jak anulować przedawniony dług?

Komornik zablokował Ci konto a Ty nie wiesz dlaczego? Mieszkałeś za granicą i nie mogłeś odbierać pism z sądu w Polsce? Zostałeś oszukany przez firmę windykacyjna? Dowiedz się jak poradzić sobie z przedawnionym długiem.