Ile trwa rozwód?
Naszego bloga rozpoczynamy od wpisu dotyczącego jednego z najczęstszych pytań, z którymi spotykamy się prowadząc sprawy rozwodowe, a mianowicie: „ile trwa rozwód”. Zaczynamy od takiego tematu, bo to pytanie pada praktycznie podczas każdego spotkania.
Nigdy, ale to nigdy nie odpowiadamy: „3 miesiące i parę dni”- dlatego, że nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. To ile potrwa nasz rozwód zależy od okoliczności indywidualnych każdej konkretnej sprawy rozwodowej. To ile potrwa rozwód zależy również od tego czy będzie on z orzekaniem o winie, czy bez orzekania o winie. Poniżej wyśnimy Państwu, co tak naprawdę determinuje to, ile trwa sprawa rozwodowa.
Rozwód z orzeczeniem o winie:
W naszej kancelarii mamy akta naszego klienta z grudnia 2014r. Właśnie czekamy na wyrok w sprawie. Rozwód trwał tyle, gdyż prowadzony był z orzekaniem o winie, a małżonkowie się nie godzili na orzeczenie o ich winie. Wobec tego sąd musiał przeprowadzić całe postępowanie dowodowe: przesłuchanie parunastu świadków, specjalistyczne opinie biegłych i zapoznanie się z treścią wielu dokumentów.
Na długość procesu rozwodowego niewątpliwie wpływ ma także fakt, czy małżonkowie posiadają dzieci. I jak w przypadku naszego klienta spór dotyczył kontaktów klienta z małoletnimi córkami. Żona w swojej odpowiedzi na pozew wskazywała, że kontakty z córkami powinny odbywać się maksymalnie raz w miesiącu, na co nie mógł się zgodzić nasz klient, który kocha dzieci i nie wyobraża sobie widywać je tylko raz w miesiącu. W tym przypadku niezbędny był wywiad kuratora, który zobowiązany był wydać opinię co do sytuacji wychowawczej córek klienta.
Rozwód bez orzekania o winie:
Jeżeli zależy Ci na czasie, to ta droga jest zdecydowanie „szybsza”. Rozwód bez orzeczenia o winie może być orzeczony już podczas pierwszej rozprawy. Warunek jest jeden, tj. małżonkowie decydujący się na rozwód bez orzeczenia o winie muszą być zgodni co do ustaleń dotyczących zakończenia ich małżeństwa. Nie może tu być spornych kwestii np. ustalenia kontaktów z dziećmi, czy wysokości alimentów.
Co jeszcze wpływa na czas trwania sprawy rozwodowej?
Jeżeli decydujemy się na adwokata nie musimy się tym martwić. Jednak jeżeli składamy pozew sami, niewątpliwie na długość sprawy wpływa to, czy pozew został poprawie złożony wraz z odpisem dla strony przeciwnej i poprawnie opłacony. Częściej na rozwód czekają ludzie w dużych miastach, ze względu na ilość spraw, sądy wyznaczają bardzo odległe terminy. Dlaczego o tym piszemy? Niejednokrotnie klient pytał „Dlaczego kuzynka w Siedlcach czekała na rozprawę krócej niż ja w Krakowie”? Na czas trwania sprawy rozwodowej wpływa również to, czy będzie wnoszona apelacja. Bliżej o apelacji w rozwodzie napiszemy w kolejnych tekstach, jednak dziś już omawiając temat długości sprawy rozwodowej należy o niej wspomnieć. Po krótce: zapada wyrok, my albo nasz mąż/żona się z nim nie zgadzamy i co wtedy? Wnosimy apelację! Sprawa wygląda inaczej jeżeli mamy już II instancję, wtedy wyrok staje się prawomocny, z chwilą jego ogłoszenia podczas rozprawy. Podsumowując, apelacja znacznie wpływa na wydłużenie w czasie sprawy rozwodowej.
Kończąc te rozważania, chcemy zaprosić Państwa do lektury naszych kolejnych wpisów. Mamy nadzieję, że dzisiejszy debiut na blogu rozwiał wszelkie wątpliwości na temat czasu trwania sprawy rozwodowej.